Czym są systemy ERP i do czego służą w firmie?

Czym są systemy ERP i do czego służą w firmie?

31 sierpnia 2021 Wyłączono przez Banaszak

Systemy ERP to pewien rodzaj oprogramowanie, który ma za zadanie planować zasoby przedsiębiorstwa. Czym cechuje się to pojęcie? Do czego służy system w firmie? Jakie ma zalety?

Systemy ERP
Najprościej rzecz ujmując, system Enterprise Resource Planning jest systemem aplikacji bazujących na jednej wspólnej bazie danych. Moduły obejmują w tym przypadku wiele obszarów firmy – od handlu, logistyki i produkcji, po magazyn, finanse, kadry i płace, czy też marketing. Spójna budowa sprawia, że system ERP sprawdzi się podczas gromadzenia danych, czy też porządkowania i integracji obszarów dotyczących działalności firmy.

Do czego służy system ERP?
Najważniejszym zadaniem systemu ERP jest ujednolicenie rozwiązań informatycznych, co z kolei wpływa na uporządkowanie procesów zachodzących w firmie. Uzyskujemy całkowitą kontrolę nad nimi, cieszą się sprawnym zarządzaniem. W systemach ERP mieszczą się też kwestie dotyczące zarządzania zasobami, ich rozliczania, optymalizacji kosztów, usprawnienia komunikacji i przyspieszenia wymiany informacji. Jak widać, szereg korzyści przemawia za nowoczesnymi systemami ERP.

Takie rozwiązanie sprawdzi się tam, gdzie zarządzane wymaga wsparcia informatycznego. Aktualnie większość systemów ma wielomodułową budowę, co pozwala na wdrażanie wszystkich lub wybranych elementów w odpowiedniej kolejności, w zależności od potrzeb firmy. Uniwersalność systemu ERP jest szczególnie ceniona na rynku. Plusem jest też fakt, że bez problemu skorzystamy z dedykowanych opcji dla swojej działalności.