Jak rozmnażać sadzonki bzu czarnego?

Jak rozmnażać sadzonki bzu czarnego?

20 września 2021 Wyłączono przez Banaszak

Bez czarny pochodzi z części Ameryki Północnej i jest postrzegany jako symbol wiosny. Pyszne jagody są przetwarzane na przetwory, ciasta, soki i syrop. Bez czarny jest rośliną drzewiastą, dlatego też rozpoczęcie uprawy bzu czarnego z sadzonek jest prostą i powszechną metodą rozmnażania bzu czarnego. Jak rozmnażać sadzonki bzu czarnego i kiedy najlepiej wykorzystać sadzonki bzu czarnego?

Kiedy rozmnażać bez czarny?

Rozmnażanie bzu czarnego za pomocą sadzonek powinno odbywać się za pomocą sadzonek z drewna miękkiego. Są to najlepsze sadzonki do rozmnażania bzu czarnego ze względu na nowy wzrost, który znajduje się właśnie na szczycie dojrzałości. Weź swoje miękkie sadzonki wczesną wiosną, gdy roślina jest w stanie uśpienia. Sadzonki tworzą nowe korzenie z węzłów liściowych na łodydze i voila, masz nową roślinę bzu czarnego, która jest klonem rodzica.

Jak rozmnażać sadzonki bzu czarnego?

Po przygotowaniu gleby, nadszedł czas na sadzenie sadzonek. Możesz wziąć miękkie sadzonki od sąsiada lub krewnego albo zamówić je w szkółce internetowej. Podczas gdy zapylanie krzyżowe nie jest konieczne, aby uzyskać owoce, kwiaty, które są zapylane krzyżowo mają tendencję do wytwarzania większych owoców, więc najlepiej wybrać dwie odmiany i posadzić je w odległości 18 m. od siebie. Jeśli tniemy własne, wybieramy miękką, sprężystą gałąź, która dopiero zaczyna twardnieć i zmienia kolor z zielonego na brązowy. Przetnij gałąź na odcinki o długości od 10 do 15 cm.; z jednej gałęzi powinieneś otrzymać kilka sadzonek. Odetnij wszystkie liście z dwóch trzecich dolnej części cięcia. Upewnij się, że zostawiłeś co najmniej jeden zestaw liści na górze.

Ukorzenianie sadzonek bzu czarnego może rozpocząć się w wodzie lub w mieszance glebowej.

  • Ukorzenianie sadzonek bzu czarnego może rozpocząć się w wodzie lub w mieszance glebowej. Stronę sadzonki można umieścić w słoiku wypełnionym wodą, zanurzając ją do połowy. Umieść słoik w miejscu nasłonecznionym na sześć do ośmiu tygodni, zmieniając wodę co jakiś czas. Korzenie powinny zacząć się formować do ósmego tygodnia. Będą bardziej kruche niż te, które zaczęły się w glebie, więc poczekaj, aż będą wyglądały solidnie, zanim przesadzisz je do ogrodu.
  • Jeśli używasz metody glebowej do ukorzeniania sadzonek, mocz je w wodzie przez 12-24 godziny. Następnie połącz jedną część mchu torfowego z jedną częścią piasku i połącz go z wodą, aż gleba będzie wilgotna i krucha, a nie mokra. Napełnij 5-10 cm. pojemnik z mieszaniną i wbij dolną 1/3 cięcia w pożywkę. Na doniczce zamocuj przezroczystą plastikową torbę z opaskami zaciskowymi lub gumką, aby stworzyć mini szklarnię. Umieść sadzonkę w miejscu, w którym panuje jasne, ale pośrednie światło. Co kilka dni, gdy ziemia wyschnie, należy wymienić worek. Po sześciu tygodniach cięcie bzu czarnego powinno mieć korzenie. Delikatne pociągnięcie powinno napotkać na opór, co da Ci znać, że nadszedł czas na sadzenie.

Przed ukorzenianiem sadzonek bzu czarnego, wybierz miejsce i przygotuj glebę. Bez czarny lubi obszar od słonecznego do częściowo zacienionego, z żyzną glebą, uzupełnioną dużą ilością materii organicznej. Gleba powinna być również dobrze zdrenowana. Test glebowy dostępny w lokalnym oddziale terenowym pomoże Ci zorientować się, jakie zmiany należy wprowadzić w glebie przed rozpoczęciem uprawy sadzonek bzu czarnego. Przed sadzeniem może być konieczne włączenie dodatkowego fosforu lub potasu. Teraz wystarczy wykopać dołek i zakopać cięcie u podstawy łodygi wraz z linią gleby. Zróbcie miejsce dla kilkudziesięciu stóp 2-3 m., aby każda roślina mogła rozwinąć się na 2-2,5 m. Do lata powinniśmy uzyskać kwiaty bzu czarnego, z których można zrobić syrop, herbatę lub lemoniadę. Do następnego lata powinno się mieć mnóstwo przeciwutleniających, soczystych jagód o wysokiej zawartości witaminy C i żelaza, które można wykorzystać do produkcji przetworów, ciast, wina i syropu.