Leczenie plamek glonów na jeżynach

Leczenie plamek glonów na jeżynach

2 maja 2020 Wyłączono przez Banaszak

W wielu przypadkach jeżyny z plamami glonów nadal będą dawać dobre zbiory jagód, ale w odpowiednich warunkach i gdy infekcja jest poważna, może ona naprawdę obciążyć pnącza. Szczególnie ważne jest, aby szukać oznak plamki algowej, jeśli uprawia się jeżyny w ciepłym i wilgotnym klimacie. Zła infekcja może zabić Twoje rośliny.

Plamki na jeżynach

Bardzo niewiele gatunków glonów zaraża rośliny, ale jeden, Cephaleuros virescens, zaraża i powoduje uszkodzenia w jeżynach. Gdy infekcja jest łagodna, nie powoduje dużych szkód, a jeżyny nadal będą wydawały dobre owoce w obfitości. Jednakże, gdy infekcja się rozprzestrzenia, może uszkodzić pnącza, a nawet spowodować rozszczepienie, które pozwala na pojawienie się innych infekcji, co w końcu może uszkodzić je na tyle, by mogły zostać zabite.

Oznaki choroby

Infekcja powoduje tworzenie się jasnozielonych do żółtych lub pomarańczowych aksamitnych plam na liściach, dlatego też choroba ta nazywana jest również pomarańczowym filcem lub pomarańczową plamą. Plamy zaczynają się w pobliżu podstawy liści i będą tam bardziej powszechne niż wyżej. Plamki mają bardziej pomarańczowy kolor i są mocniej rozmyte. Gdy warunki są odpowiednio ciepłe i wilgotne – plamy łączą się i ostatecznie pokrywają lub opasują łodygę.

Aby odróżnić plamy glonów od rdzy, należy pocierać pomarańczowe punkty. Jeśli kolor odpadnie na palcach, jest to choroba rdzy. Jeśli pozostanie na miejscu, jest bardziej prawdopodobne, że są to plamki glonów . Plamy zaczynają pojawiać się zazwyczaj wczesnym latem i powiększają się jesienią.

Leczenie plam jeżyn

Istnieje wiele metod kontroli kulturowej, można spróbować zarządzać plamami glonów na jeżynach przed przejściem na interwencje chemiczne. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na nowe rośliny, po zebraniu jagód należy przyciąć stare liście i zniszczyć je.

W celu zmniejszenia wilgoci pozostającej na liściach należy stosować nawadnianie kropelkowe zamiast napowietrznego. Należy je dobrze przyciąć i utrzymać powierzchnię pod roślinami bez chwastów, aby wspomagać przepływ powietrza. Upewnij się, że łodygi są sadzone w miejscu, które dobrze odprowadza wodę.

Można również pomóc jeżynom w walce z infekcją, dostarczając im odpowiednich nawozów, a także właściwej ilości wody bez nadmiernego nawadniania.