Moje jeżyny gniją – powody gnicia roślin jeżynowych
2 maja 2020Dlaczego moje jeżyny gniją? Jeżyny są żywotne i łatwe w uprawie, ale rośliny mogą być dotknięte gniciem owoców, powszechną chorobą grzybiczą, która dotyka różnych owoców i roślin ozdobnych w warunkach wilgotnych. Gnicie owoców jeżyny jest trudne do opanowania po stwierdzeniu choroby. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o przyczynach gnicia owoców jeżyny i krokach, które możesz podjąć, aby zapobiec występowaniu tej wszechobecnej choroby w Twoim ogrodzie.
Przyczyny gnicia jeżyn
Zgnilizna owoców jeżyny jest spowodowana przez Botrytis cinerea, grzyb, który może atakować prawie każdą część rośliny. Gnicie owoców sprzyja wilgotnemu środowisku. Jest ona szczególnie rozpowszechniona, gdy pogoda jest wilgotna przed i w trakcie kwitnienia, a także podczas dojrzewania jagód.
Grzyb zimuje na szczątkach roślin i chwastach. Wiosną zarodniki rozprzestrzeniają się za pośrednictwem wiatru i wody, w tym wilgoci pochodzącej z rosy, mgły, deszczu lub wody do nawadniania, albo przez bezpośredni kontakt z roślinami. Gdy owocowa zgnilizna jeżyny trafi do ogrodu, można ją leczyć i redukować, ale nie wyeliminować.
Rozpoznawanie zgnilizny jeżynowej
Jeśli jeżyny gniją z powodu botritis, gnicie owoców jeżyny objawia się jako wodnista zgnilizna, po której następuje wzrost włochatych, szarych lub brązowych grzybów. Kwiaty stają się brązowe i wysuszone.
Łodygi jeżyny mogą wyglądać na wybielone z białawo-brązowymi zmianami. Na każdej części rośliny mogą pojawić się małe, czarne plamki. Niezebrane jagody pozostawione na pnączu ulegają zmumifikowaniu.
Zapobieganie i zwalczanie zgnilizny owocowej jeżyny
Umieścić jeżyny w miejscach, gdzie rośliny są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Upewnij się, że gleba jest dobrze odwodniona. Nigdy nie należy sadzić jeżyn w nisko położonych miejscach, gdzie znajdują się niecki wodne.
Rozrzuć wokół roślin jeżyny warstwę słomy lub innej organicznej ściółki, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi owoców z glebą. Rośliny należy sadzić na tyle daleko od siebie, aby zapewnić im wystarczającą cyrkulację powietrza.
Należy unikać nawozów wysokobiałkowych, zwłaszcza wiosną. Nawóz wytwarza gęste liście i cień, zapobiegając w ten sposób szybkiemu wysychaniu. W razie potrzeby dostosuj harmonogram nawadniania. Podlewaj jeżyny wężem moczącym lub systemem kroplującym i unikaj podlewania napowietrznego. Utrzymuj rośliny tak suche, jak to możliwe.
Ćwicz dobre odchwaszczanie; chwasty ograniczają ruch powietrza i powolne wysychanie kwiatów i owoców. Utrzymuj teren w czystości.
Zbieraj jeżyny często i nie pozwól, aby owoce dojrzały. Należy je zbierać rano, gdy tylko roślina wyschnie. Jagody należy jak najszybciej schłodzić. Ostrożnie wyrzuć zgniłe jeżyny. Nigdy nie zostawiaj ich w ogrodzie i nie umieszczaj na stosie kompostu.
Chemiczne środki grzybobójcze mogą być skuteczne, gdy są stosowane w połączeniu z powyższymi technikami.
Tak jak napisano w artykule istnieje wiele przyczyn gnicia jeżyn. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej do gnicia dochodzi przez zbyt dużą wilgotność i brak odpowiedniej ilości świeżego powietrza.
Polecam https://www.znajdzreklame.pl/billboardy/wroclaw, bo gdy potrzebuję reklamy zawsze się sprawdzają!
Dokładnie Piotrek, wilgoć to zmora każdego ogrodnika a kiedy pojawia się już w domu jest na prawdę kiepsko. Jak z nią walczyć? Sprawdź https://osuszaniebudynku.com/osuszanie-piwnic-i-fundamentow/.
Jeżyny nie powinny być sadzone zbyt blisko siebie. To kluczowa kwestia.
Narzędzia przydatne do ogrodu i domu znajdziesz na https://jedmar.pl