Pielęgnacja krzewów jeżyn

Pielęgnacja krzewów jeżyn

17 lipca 2021 Wyłączono przez Banaszak

Wielu z nas uwielbia zbierać dojrzałe jeżyny z tych dzikich, płożących się krzewów, które widzimy na poboczach dróg i brzegach lasów. Zastanawiasz się, jak uprawiać jeżyny w swoim ogrodzie? Przeczytaj więcej informacji na ten temat, abyś mógł uprawiać swoje własne smaczne jagody.

O sadzeniu jeżyn

Jeżyny stanowią częsty widok w wielu regionach kraju, spożywane są na świeżo lub używane do wypieków czy przetworów. Ci, którzy zbierają dziko rosnące jagody, są uzbrojeni w cierpliwość i wiedzą, że kolczaste pnącza mogą wyrządzić krzywdę podczas zrywania delikatnych owoców. Dobrą wiadomością jest to, że uprawa krzewów jeżynowych w ogrodzie domowym nie musi być ćwiczeniem w bólu; dostępne są nowe odmiany bez kolców.

Jeżyny dobrze rozwijają się w klimacie o ciepłych dniach i chłodnych nocach. Mogą mieć pokrój wzniesiony, półwzniesiony lub zwisający. Jagody o wzniesionym pokroju mają cierniste pędy, rosną pionowo i nie wymagają podpór. Produkują duże, słodkie jagody i są bardziej odporne na zimy niż ich odpowiedniki.

Jeżyny półwzniesione występują zarówno w odmianach ciernistych jak i bezkolcowych, które produkują bardziej obficie niż odmiany wzniesione. Ich owoce są również dość duże i mogą mieć różny smak, od cierpkiego po słodki. Te jagody wymagają pewnego wsparcia.

Odmiany jeżyn zwisających mogą być również cierniste lub bezkolcowe. Duże, słodkie jagody wymagają pewnego wsparcia i są najmniej odporne na mróz spośród wszystkich odmian.

Każdy rodzaj jest samowystarczalny, co oznacza, że do zawiązania owoców potrzebna jest tylko jedna roślina. Teraz, gdy już dokonałeś wyboru, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak uprawiać jeżyny.

Jak uprawiać jeżyny?

Po podjęciu decyzji o rodzaju jeżyn, które chcesz uprawiać, nadszedł czas sadzenia. W przypadku uprawy krzewów jeżyn, warto pomyśleć o przygotowaniu miejsca sadzenia na rok przed sadzeniem.

Nie należy sadzić jeżyn w miejscach, w których rosną lub rosły w ciągu ostatnich trzech lat papryka, pomidory, bakłażany, ziemniaki lub truskawki. Rośliny te są podatne na podobne problemy jak jeżyny, więc trzymaj się z dala od tych obszarów.

Wybierz miejsce, które jest w pełni nasłonecznione i ma dużo miejsca, aby rośliny mogły rosnąć. Jeśli umieścisz je w zbyt zacienionym miejscu, nie będą produkować zbyt wielu owoców.

Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, o pH 5,5-6,5. W przypadku braku miejsca z odpowiednim drenażem, należy zaplanować uprawę jeżyn w podwyższonej grządce. Po wybraniu miejsca należy odchwaszczać obszar i uzupełniać glebę substancjami organicznymi latem lub jesienią przed sadzeniem jeżyn.

Należy zakupić certyfikowaną, wolną od chorób odmianę jeżyny, zalecaną dla danego regionu. Jeżynę sadzi się wiosną, gdy tylko gleba nadaje się do uprawy. Należy wykopać dołek wystarczająco duży, aby zmieścił się w nim system korzeniowy. W czasie sadzenia należy zbudować kratkę lub system drutów treningowych.

W przypadku wielu roślin należy rozstawić w rzędach odmiany zwisające w odległości 1-2 m. od siebie, odmiany wzniesione w odległości 0,5-1 m. od siebie, a półwzniesione w odległości 1,5-2 m. od siebie.

Pielęgnacja roślin jeżyn

Gdy krzewy się rozrosną, pielęgnacja jeżyn jest bardzo mało wymagająca. Należy regularnie podlewać, w zależności od warunków pogodowych, 2,5 cm wody tygodniowo. Należy pozwolić, aby 3-4 nowe pędy na roślinę wyrosły do góry drutu lub kratki. Utrzymać obszar wokół roślin wolny od chwastów.

W pierwszym roku uprawy krzewów jeżynowych należy spodziewać się małej partii owoców, a w drugim roku pełnych zbiorów. Po zaobserwowaniu dojrzałych owoców należy próbować zbierać jeżyny co trzy do sześciu dni. Dzięki temu ptaki nie będą mogły zbierać jagód wcześniej niż Ty. Po zebraniu owoców należy wyciąć owocujące pędy, które nie będą już produkować owoców.

Nowe rośliny należy nawozić po pojawieniu się nowych przyrostów, stosując w pierwszym roku kompletny nawóz, np. 10-10-10. Ustabilizowane rośliny należy nawozić przed pojawieniem się nowych wiosennych przyrostów.