Rysy i pęknięcia na szybach- co z nimi zrobić?
6 stycznia 2022Jeżeli samochód jest często eksploatowany, a nie przechowywany wyłącznie w garażu, wówczas nie można uchronić się przed powstaniem rys na jego szybach. Na drogach znajdują się kamienie, piasek i wiele zanieczyszczeń, które pogarszają stan samochodowych szyb. Często niewłaściwa pielęgnacja delikatnej powierzchni także przyczynia się do spadku jej kondycji. Firma zajmująca się naprawą szyb okiennych (nie samochochodowych) to Clear View – sprawdź ofertę.
Jak postępować z porysowaną przednią szybą?
Pierwszym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie idealnej estetyki szyby jest jej wymiana na nową. Należy jednak pamiętać, że jest to dosyć duży wydatek. Pojazd z wymienioną szybą klasyfikuje się jako powypadkowy, co jest dla wielu kierowców dużym utrudnieniem w momencie jego chęci odsprzedaży. Alternatywą jest naprawa szyb, dzięki której można uzyskać świetny efekt, a szyba będzie wyglądała prawie tak samo, jak pierwotnie. Polerowanie szyb wykonane przez profesjonalną firmę pozwala pozbyć się wszelkich zarysowań i pęknięć, o ile oczywiście ubytki nie są zbyt duże.
Jakie uszkodzenia klasyfikują się do naprawy?
Aby naprawa szyb była skuteczna i bezpieczna, muszą zostać spełnione określone warunki:
- uszkodzenie nie może mieć średnicy większej od 22 mm (jest to wielkość monety pięciozłotowej),
- odległość pęknięcia na szybach od ich krawędzi nie może być większa aniżeli 10 cm (w niektórych modelach pojazdów niezbędna jest większa strefa ochronna),
- odległość pomiędzy poszczególnymi ubytkami musi wynosić co najmniej 10 cm,
- naprawa szyb nie jest możliwa w przypadku ich pewnych rodzajów (np. szyby solaryczne),
- naprawa nie jest możliwa jeżeli od uszkodzenia odchodzą podłużne pęknięcia, wówczas do ubytków nie można wprowadzić żywicy naprawczej czy poziom naprężeń jest zbyt wysoki,
- pęknięcia na szybach w polach widzenia kierowcy nie powinny być naprawiane, gdyż cała procedura zawsze pozostawia jakiś ślad. Żywica ma inną strukturę aniżeli szkło i w inny sposób załamuje światło.
Naprawa szyb u profesjonalisty- czy jest dobrym rozwiązaniem?
Na rynku dostępnych jest wiele środków do samodzielnej naprawy szyby, nie warto jednak ryzykować ich użycia, w szczególności, jeśli nie ma się doświadczenia i wiedzy w postępowaniu z tak delikatnym materiałem, jak szkło. Nieumiejętne szlifowanie może doprowadzić do pogorszenia stanu kondycji szyby i sprawić, że konieczna okaże się jej droga wymiana na nową. Nieprawidłowe przeprowadzenie zabiegu naprawy szyb skutkuje często tym, że defekt zaczyna się pogłębiać i jest jeszcze bardziej narażony na działanie innych czynników. Warto pamiętać, aby nie zwlekać z naprawą szyby samochodowej, gdyż jest ona jednym z najważniejszych elementów pojazdu. To właśnie od niej zależy widoczność i bezpieczeństwo na drodze.
Aby uniknąć jej wymiany, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do renomowanego i profesjonalnego warsztatu. Jego pracownicy są w stanie dobrać odpowiednią metodę naprawy szyb, usuwając z nich odpryski, ubytki oraz małe pęknięcia na szybach. Fachowcy korzystają z podciśnienia podczas wypełniania ubytków żywicami, o wysokim poziomie przejrzystości, które są potem utwardzane promieniowaniem UV. Doświadczeni pracownicy warsztatu starannie wykonują swoją pracę i dysponują nowoczesnym sprzętem. Z pęknięć eliminowane są też zanieczyszczenia, wilgoć, jak i powietrze. Rysy czy pęknięcia są oczyszczane, a następnie wypełnianie żywicę syntetyczną, która jest właściwie niezauważalna. Co ważne, firma oferująca takie usługi daje na nie gwarancję, a zabieg przeprowadza dosyć szybko. Kiedy ubytek w szybie jest zalany żywicą, wówczas przeprowadza się utwardzanie i polerowanie szyb. naprawa szyb budowlanych na wysokim poziomie.