Wskazówki dotyczące uprawy ogórków

Wskazówki dotyczące uprawy ogórków

19 września 2021 Wyłączono przez Banaszak

Ogórki świetnie nadają się do kiszenia, do sałatek lub do jedzenia prosto z pnącza.

Rodzaje ogórków

Istnieją dwa główne rodzaje ogórków: do krojenia i kiszenia. Każdy rodzaj występuje w kilku różnych odmianach. Ogórki do krojenia są długie i zazwyczaj wyrastają do około 15 lub 20 cm długości, podczas gdy kiszonki są krótsze, osiągają około 7,6 do 10 cm po dojrzewaniu.

Obecnie dostępnych jest wiele krzewów lub zwartych odmian ogórków, które idealnie nadają się do uprawy na ograniczonej przestrzeni.

Sadzenie ogórków

Ogórki można sadzić w pomieszczeniach zamkniętych z nasion, zakupionych lub uratowanych i zebranych z poprzednich roślin, w doniczkach torfowych lub małych mieszkaniach i przesadzić do ogrodu kilka tygodni później, ale tylko wtedy, gdy minie wszelkie zagrożenie mrozem. Przed przeniesieniem ich do ogrodu należy jednak zahartować rośliny w chronionym miejscu, aby zmniejszyć stres, który może wystąpić podczas przesadzania. W chłodniejszych okresach ogórki można także przykryć osłonami.

Gdzie sadzić ogórki?

Ogórki lubią ciepłą, wilgotną pogodę, luźną, organiczną glebę i dużą ilość światła słonecznego. Dobrze rosną w większości obszarów Polski, a szczególnie dobrze radzą sobie w regionach południowych.

Przy sadzeniu ogórków należy wybrać miejsce, które ma odpowiedni drenaż i żyzną glebę. Dobra gleba będzie miała dużo substancji organicznych, takich jak kompost. Dodawanie kompostu do ziemi pomoże ogórkom na start, a zastosowanie nawozu organicznego, takiego jak obornik, pozwoli na dostarczenie roślinom składników odżywczych podczas wzrostu. Kiedy zaczniesz przygotowywać glebę, usuń wszelkie skały, patyczki lub inne pozostałości, a następnie wymieszaj duże ilości substancji organicznej i nawozu z glebą.

Ogórki mogą być sadzone na pagórkach lub w rzędach o głębokości około 2,5 cm i w razie potrzeby przerzedzane. Ponieważ ogórki są uprawą winorośli, zazwyczaj wymagają dużo miejsca. W dużych ogrodach pnącza ogórkowe mogą rozprzestrzeniać się w rzędach; w mniejszych ogrodach ogórki mogą być przygotowane do wspinania się na ogrodzenie lub kratę. Uprawa ogórków na ogrodzeniu lub kratce zmniejszy przestrzeń i podniesie owoce z ziemi. Ta metoda może również zapewnić ogrodowi schludniejszy wygląd.