Zarządzanie jeżynami z występującymi nicieniami

Zarządzanie jeżynami z występującymi nicieniami

25 kwietnia 2020 Wyłączono przez Banaszak

Nicienie, powszechnie nazywane węgorzycami, są mikroskopijnymi robakami żerującymi na korzeniach roślin. Większość nicieni jest nieszkodliwa, a niektóre są nawet korzystne, ale istnieje wiele innych, które mogą wyrządzić poważne szkody zwłaszcza w przypadku upraw wieloletnich takich jak jeżyna. Nicienie jeżynowe nie tylko wpływają na wigor rośliny, ale mogą również ułatwiać wprowadzanie wirusów. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak zidentyfikować nicienie jeżyny. Poniższy artykuł zawiera istotne informacje na temat sposobu diagnozowania i kontroli jeżyn z występującymi w nich nicieniami.

Rodzaje nicieni jeżynowych

Najbardziej szkodliwe dla jeżyn są zmiany korzeniowe wywołane przez Pratylenchus oraz nicień sztyletowy (Xiphinema). Meloidogyne, Helicotytenchus i Cryconemoides to nicienie, które mogą również atakować jeżyny w niektórych regionach.

Informacje o nicieniu jeżynowym

Uszkodzenia spowodowane przez nicienie sztyletowe powoduje obrzęk na końcach korzeni. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów żerowania nicieni, nicienie sztyletowe zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób, takich jak więdnięcie Verticillium lub gnicie korzeni.

Kontrola jeżyn z nicieniami

Najlepiej przed sadzeniem przetestować glebę pod kątem obecności nicienia. Używaj tylko czystego materiału szkółkarskiego. Wybieraj tradycyjnie mniej podatne odmiany. Praktykuj płodozmian. W przypadku nicieni należy sadzić w glebie, w której od 3-4 lat rosną tylko trawy lub małe ziarna.

Jeśli gleba jest zaatakowana przez nicienie, należy zastosować zatwierdzoną fumigację gleby przed sadzeniem w celu zmniejszenia populacji.