• Owoce
  • Przesłane przez Czytelników

Zielony ogródek

  • Owoce
  • Przesłane przez Czytelników

Co powoduje gnicie owoców jeżyn?

Czym byłoby lato bez jagód? Jeżyny są jednymi z najłatwiejszych w uprawie i stanowią naturalną roślinę w wielu częściach naszej Ziemi. Są dość stoickie i wytrzymałe, nie są narażone na wiele szkodników i chorób, z wyjątkiem problemów z grzybami. Zgnilizna owoców jeżyny “Pędzlak” jest chorobą grzybiczą, która występuje głównie na owocach po zbiorach. Zgnilizna jeżyn w skrzynkach występuje z powodu intensywnego użytkowania podczas zbiorów i przechowywania. Niektóre owoce jeżyny gniją również na pędach, ale nie w dużych ilościach.

Niewiele jest rzeczy bardziej rozczarowujących, niż odnalezienie zgnilizny na owocach jeżyn. Może ona wystąpić w już zebranych owocach lub być widoczna na roślinie. W obu przypadkach powoduje, że owoce są miękkie, spleśniałe i niejadalne. Dzięki tym kilku wskazówkom uda Ci się zachować zbiory i zapobiec gniciu owoców.

Pędzlak – oznaki gnicia jeżyn

Pędzlak nie jest jedynym grzybem, który powoduje gnicie jagód. Gronowiec szary produkuje szarą pleśń zgnilizny, podczas gdy Pędzlak rozwija się w zieloną odmianę pleśni o białawym odcieniu. Istnieją również grzyby, które produkują białe, różowe, czarne, a nawet rdzawe pleśnie.

Pędzlak początkowo wpływa na powierzchnię owocu. Pojawią się małe plamki, które ostatecznie rozrastają się w większe obszary gnicia. Biały rozmyty wzrost pojawia się pod koniec infekcji. Cała jagoda staje się nadmiernie rozmięśniona. Uważa się to za wtórny cykl infekcji, w którym zarodniki grzybów są dojrzałe i mogą zainfekować pobliskie rośliny i owoce.

W rzeczywistości, gdy infekcja występuje na jednym obszarze, grzyb rozprzestrzenia się szybko w idealnych dla siebie warunkach.

Przyczyny zgnilizny owoców jeżyny

Grzyb preferuje ciepłe, wilgotne warunki w temperaturach od 18 do  29 C. Pędzlak rzadko atakuje niedojrzałe jagody, ale częściej występuje w dojrzałych owocach. Dostaje się do owoców w wyniku wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.

Jednym z elementów sprzyjających powstawaniu zarodników są zatłoczone pędy. Te powinny być rozmieszczone w odstępach od 3 do 5 pędów na metr w rzędach co 0,6 m. Pomoże to zapewnić odpowiedni przepływ powietrza do wysuszenia pędów i zapobiegnie gniciu owoców jeżyny.

Przeciwdziałanie gniciu owoców wywołanych przez Pędzlaka

Dobry ogólny stan zdrowia roślin może przyczynić się do zmniejszenia skutków wszelkiej zgnilizny owoców. Należy unikać nadmiaru azotu, który napędza produkcję zarodników i powoduje większy wzrost liści, spowalniając tym samym zdolność korony do wysychania.

Zarządzanie owadami atakującymi owoce ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania urazom, które mogą wywołać infekcje. Należy stosować pływające osłonki, aby chronić owoce podczas dojrzewania i kilkakrotnie spryskiwać je olejkiem neemowym w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Dojrzałe owoce zbieraj delikatnie i przechowuj je ostrożnie. Niektórzy profesjonalni hodowcy zalecają stosowanie środków grzybobójczych podczas procesu dojrzewania. Dość bezpiecznym produktem do stosowania na dwa tygodnie przed zbiorami jest płynny miedziany fungicyd.

Z reguły duża przestrzeń powietrzna między roślinami, dobre praktyki uprawy i delikatne obchodzenie się z jagodami zapobiegają większości przypadków infekcji po zbiorze.

25 kwietnia 2020 Owoce

Zarządzanie jeżynami z występującymi nicieniami

Zielony ogródek BLOG

Każdy z Nas chciałby stworzyć swój Zielony Ogród - żywię wielką nadzieję, że razem uda nam się na tym blogu zbudować nową ogrodniczą społeczność. Chciałbyś dodać tutaj swój artykuł? Nie ma problemu! Wystarczy do mnie napisać wnętrza.

Reklama

  • Dodatki Atmosphere, gdzie kupić w Polsce?Dodatki Atmosphere, gdzie kupić w Polsce?

Najnowsze wpisy

  • Dodatki Atmosphere, gdzie kupić w Polsce?
  • Moje jeżyny gniją – powody gnicia roślin jeżynowych
  • Rdza na jeżynach

Komentarze

  • Daniel o Zarządzanie jeżynami z występującymi nicieniami
  • Robert o Rdza na jeżynach
  • Dagmara o Postępowanie z jeżynami z rdzą pomarańczową
  • Tomek o Leczenie plamek glonów na jeżynach
  • Weronika o Rdza na jeżynach
  • Celina o Postępowanie z jeżynami z rdzą pomarańczową
  • Ewa o Zarządzanie jeżynami z występującymi nicieniami

Baza roślin

https://www.projektgamma.pl

Na blogu

  • Zarządzanie jeżynami z występującymi nicieniamiZarządzanie jeżynami z występującymi nicieniami
    Nicienie, powszechnie nazywane węgorzycami, są mikroskopijnymi robakami żerującymi na korzeniach …
  • Dodatki Atmosphere, gdzie kupić w Polsce?Dodatki Atmosphere, gdzie kupić w Polsce?
    Czy ktoś nie zna marki Atmosphere? Dziś chyba nie ma …
  • Co powoduje gnicie owoców jeżyn?Co powoduje gnicie owoców jeżyn?
    Czym byłoby lato bez jagód? Jeżyny są jednymi z najłatwiejszych …
  • Moje jeżyny gniją –  powody gnicia roślin jeżynowychMoje jeżyny gniją – powody gnicia roślin jeżynowych
    Dlaczego moje jeżyny gniją? Jeżyny są żywotne i łatwe w …
  • Rdza na jeżynachRdza na jeżynach
    Na niektórych odmianach jeżyn, w szczególności na jeżynach “Chehalem” i …
  • Postępowanie z jeżynami z rdzą pomarańczowąPostępowanie z jeżynami z rdzą pomarańczową
    Choroby grzybowe mogą przybierać różne formy. Niektóre objawy są subtelne …
http://werio.pl
Zielony ogródek - aranżacje, pomysły, inspiracje