Co uprawiać w pobliżu żurawiny?

Co uprawiać w pobliżu żurawiny?

19 września 2021 Wyłączono przez Banaszak

Słyszałeś kiedyś to stare powiedzenie „idziemy razem jak groszek i marchewka”? Dopóki nie wszedłem do świata ogrodnictwa, nie wiedziałem, co to znaczy, bo osobiście nigdy nie myślałem, że groszek i marchewka dobrze się uzupełniają na moim talerzu. Znalazłem jednak znacznie lepsze wytłumaczenie. Jak się okazuje, groszek i marchew są tym, co nazywamy „roślinami towarzyszącymi”. Towarzyszące roślinki warzywne, gdy sadzone obok siebie, pomagają sobie nawzajem rosnąć. Każda roślina w tego typu relacji korzysta z dobrodziejstw oferowanych przez drugą, czy to odstraszając szkodniki, przyciągając pożyteczne owady, czy też dostarczając składników odżywczych, lub cienia. Czasami rośliny są uważane za towarzyszy tylko dlatego, że mają podobne wymagania uprawowe, jeśli chodzi o warunki glebowe, klimat, itp. Za każdym razem, gdy zdecydujesz się na zasadzenie czegokolwiek, powinieneś dowiedzieć się o roślinach, które są jego towarzyszami, aby zwiększyć możliwości roślin. Dokładnie to samo zrobiłem z moimi roślinami żurawinowymi.

Co uprawiać w pobliżu żurawiny?

Żurawina jest rośliną kwasolubną i najlepiej sprawdza się w glebie o odczynie pH pomiędzy 4,0 a 5,5. Dlatego też rośliny o podobnych wymaganiach uprawowych byłyby idealnymi towarzyszami dla żurawiny. Poniżej znajduje się lista takich roślin, które jednocześnie są bliskimi krewniakami żurawiny. Myślę też, że z estetycznego punktu widzenia, te towarzyszące żurawinie rośliny wyglądałyby spektakularnie posadzone razem!

Rośliny, które dobrze rosną z żurawiną: Azalie, Jagody, Borówki, Rododendrony. Wreszcie, żurawina jest znana z tego, że dobrze rozwija się na bagnach (mokradłach). Dlatego też rośliny torfowe, takie jak rośliny mięsożerne, są również znane jako znakomici towarzysze żurawiny.