Przycinanie jeżyn – jak przycinać krzewy jeżyn?

Przycinanie jeżyn – jak przycinać krzewy jeżyn?

30 maja 2021 Wyłączono przez Banaszak

Przycinanie krzewów jeżyn nie tylko pozwala utrzymać jeżyny w zdrowiu, ale także może pomóc w uzyskaniu większych plonów. Przycinanie jeżyn jest łatwe do wykonania, jeśli zna się odpowiednie kroki. Przyjrzyjmy się, jak przycinać krzewy jeżyn i kiedy należy to robić.

Kiedy przycinać krzewy jeżyn?

Jedno z najczęstszych pytań dotyczących jeżyn brzmi: “Kiedy przycinać krzewy jeżyn?”. Istnieją właściwie dwa różne rodzaje przycinania jeżyn, które powinieneś wykonywać i każdy z nich musi być wykonywany w różnych porach roku.

Wczesną wiosną należy przycinać jeżyny na czubku krzewu. W późnym latem, będziesz robić porządki przez przycinanie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przycinać krzewy jeżyn na oba te sposoby.

Wskazówki dotyczące przycinania krzewów jeżyn

Wiosną należy przyciąć końcówki jeżyn. Przycinanie końcówek to dokładnie obcinanie końcówek pędów jeżyn. Dzięki temu zmusimy jeżyny do rozgałęziania się, co pozwoli na uzyskanie większej ilości gałęzi, na których będą rosły owoce jeżyn, a co za tym idzie, większej ilości owoców.

Aby przyciąć jeżyny, należy użyć ostrego, czystego sekatora i przyciąć jeżyny do wysokości około 61 cm. Jeśli łodygi są krótsze niż 61 cm., wystarczy odciąć 2,5 cm górnej części łodygi.

Gdy przycinasz końcówki, możesz również odciąć wszystkie chore lub martwe pędy.

Sprzątanie przez przycinanie jeżyn

W lecie, po zakończeniu owocowania jeżyn, należy przeprowadzić oczyszczające przycinanie. Jeżyny owocują tylko na dwuletnich pędach, więc po wyprodukowaniu jagód pędy nie będą już nigdy produkować jagód. Przycinanie tych zużytych pędów jeżyn zachęci rośliny do produkcji większej ilości pędów pierwszorocznych, co z kolei będzie oznaczać więcej pędów owocowych w przyszłym roku.

Podczas przycinania krzewów jeżynowych w celu oczyszczenia należy użyć ostrych, czystych sekatorów i odciąć na poziomie ziemi wszystkie pędy, które wydały owoce w tym roku (pędy dwuletnie).

Teraz, gdy wiesz, jak przycinać jeżyny i kiedy to robić, możesz pomóc swoim roślinom lepiej rosnąć i produkować więcej owoców.