Postępowanie z jeżynami z rdzą pomarańczową

Postępowanie z jeżynami z rdzą pomarańczową

25 kwietnia 2020 Wyłączono przez Banaszak

Choroby grzybowe mogą przybierać różne formy. Niektóre objawy są subtelne i ledwo zauważalne, podczas gdy inne mogą wyróżniać się jak jaskrawe światełko w ciemności. Ten ostatni dotyczy pomarańczowej rdzy jeżyn. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej o objawach jeżyn z rdzą pomarańczową, jak również możliwości jej leczenia.

O jeżynach z rdzą pomarańczową

Jeżynowa rdza pomarańczowa jest układową chorobą grzybiczą, która może być spowodowana przez dwa grzybicze patogeny, Arthuriomyces peckianus i Gymnoconia nitens. Te patogeny można odróżnić na podstawie kształtu zarodników i cyklu życiowego, jednak oba zarażają rośliny jeżyny w ten sam sposób i powodują te same objawy i szkody.

Jako choroba ogólnoustrojowa, po zakażeniu rośliny infekcja jest obecna w całej jej strukturze przez resztę życia. Nawet gdy objawy mogą zniknąć, roślina jest nadal zakażona i może nadal rozprzestrzeniać chorobę. Zaraza najczęściej rozprzestrzenia się poprzez uwolnione zarodniki, które są przenoszone przez wiatr lub wodę, ale mogą być również przenoszone w procesie szczepienia lub przez brudne narzędzia.

Początkowe objawy pomarańczowej rdzy jeżyn to żółty lub przebarwiony przyrost nowo rosnących jeżyn; wrzecionowaty, zwiędnięty lub chorowity wygląd całej rośliny; oraz zahamowane, skręcone lub zdeformowane liście i pędy. Na brzegach i spodniej stronie liści mogą tworzyć się pęcherzyki woskowe. Pęcherzyki te w miarę postępu choroby przybierają jaskrawy, błyszczący pomarańczowy kolor.

Pomarańczowe krosty następnie uwalniają tysiące zarodników grzybów, które mogą zainfekować inne rośliny jeżyny. Zainfekowane liście mogą więdnąć i opadać, rozprzestrzeniając chorobę w glebie poniżej. Pomarańczowa rdza jeżyn jest najbardziej zakaźna, gdy temperatury są chłodne.

Leczenie jeżynowej rdzy pomarańczowej

Podczas gdy pomarańczowa rdza infekuje jeżyny i fioletowe maliny, nie infekuje czerwonych malin. Rzadko też powoduje śmierć zainfekowanych roślin, jednak poważnie hamuje produkcję owoców. Rośliny mogą początkowo produkować niektóre owoce, ale w końcu przestają produkować wszystkie kwiaty i owoce. Z tego powodu pomarańczowa rdza jest uważana za najcięższą chorobę grzybiczą czarnych i fioletowych pręcików.

Gdy roślina zostanie zainfekowana rdzą pomarańczową, nie ma innego sposobu na jej wyleczenie, jak tylko wykopanie i zniszczenie zainfekowanych roślin. Zaleca się, aby przez co najmniej cztery lata nie sadzić w tym samym miejscu żadnych czarnych lub fioletowych krzaków.

Opryski przeciwgrzybicze mogą być stosowane na nowych roślinach i glebie wokół nich. Prawidłowa sanityzacja narzędzi i rabat ogrodowych może również pomóc w zwalczaniu jeżynowej rdzy pomarańczowej. Podczas gdy leczenie jeżynowej rdzy pomarańczowej jest ograniczone, niektóre odmiany wykazały odporność na tę chorobę.